Společnost Step TRUTNOV a.s. postavila elektrárnu na biomasu - první svého druhu v celé Evropě

Společnost Step TRUTNOV a.s. předala do trvalého provozu první elektrárnu na biomasu, která je první svého druhu v celé Evropě. Elektrárna byla postavena pro zákazníka Zemcheba s.r.o., Chelčice. Step TRUTNOV a.s. je ryze českou firmou, působící na českém trhu více než 20 let. Během tohoto období nasbírala společnost mnoho zkušeností a stala se předním výrobcem kotlů na biomasu v České republice. Unikátní patentované řešení této společnosti, umožňuje spalování celých balíků slámy bez jejich předešlého rozdružování, což představuje značnou konkurenční výhodu oproti ostatním výrobcům, kteří musí vynaložit velkou část elektrické energie na drcení balíků slámy před jejich pousnutím do spalovací komory (spalováním).

Další výhodou, které toto zařízení představuje, je úspora nákladů na vytápění, které se v porovnání s plynem můžou pohybovat až 5 krát níže. Společnost samotná má kotel v areálu firmy instalovaný a oproti původnímu využívání plynu, kdy platila 536 CZK za GJ se dostala na pouhých 78 CZK za GJ, při využívání kotle na spalování celých balíků slámy/ sena.

Nyní společnost Step TRUTNOV a.s. předala do trvalého provozu první elektrárnu na biomasu, která je první svého druhu v celé Evropě. Elektrárna byla postavena pro zákazníka Zemcheba s.r.o., Chelčice, který je českým výrobcem marmelád, ovocných džusů, sušeného ovoce a krmiva pro psy. „Podařilo se nám vyvinout výjimečnou technologii, vyrábějící jak tepelnou, tak elektrickou energii, která našemu zákazníkovi spoří náklady a umožňuje mu být zcela nezávislý na externích dodavatelích,“ komentuje předseda představenstva Step Trutnov, Libor Pavlíček.

Celá elektrárna tak vyrábí 8,4 MW tepelné energie a 1,3 MW energie elektrické. Tato technologie vyrábí 16 tun páry/ hod, v nepřetržitém 24 hodinovém provozu. „Doufáme, že se nám podaří tento projekt ještě několikrát zopakovat, protože celé zařízení představuje jak finanční úsporu, tak ekologický přístup k životnímu prostředí, což je hlavní filozofií naší společnosti Step TRUTNOV,“ dodal Libor Pavlíček.